• E-mail: [email protected]
  • Listening
    • Cambridge IELTS Tests
    • IELTS Practice Tests
    • Recent Actual Tests
  • Reading
    • Cambridge IELTS Tests
    • IELTS Practice Tests
    • Recent Actual Tests
  • Speaking
    • Speaking Part 1
    • Speaking Part 2
    • Speaking Part 3
  • Writing
    • General Training Writing Task 1
    • Academic Writing Task 1
      • Bar Chart
      • Line Graph
      • Pie Chart
      • Table
      • Map
      • Process Diagram
      • Mixed Charts
    • IELTS Writing Task 2
      • Advantages & Disadvantages Essays
      • Agree or Disagree Essays
      • Discuss Both Views Essays
      • Direct Questions Essays
      • Problems/Causes & Solutions Essays
  • Grammar
  • Vocabulary
    • Speaking Vocabulary
    • Writing Vocabulary
    • Collocation for IELTS
  • IELTS Books
  • Blog
No Result
View All Result
No Result
View All Result
Home IELTS Writing

How the prices of apples and oranges changed

9IELTS by 9IELTS
October 14, 2022
in IELTS Writing, Academic Writing Task 1, Bar Chart
Reading Time: 2 mins read
6
VIEWS

» You should spend about 20 minutes on this task.

The graph below shows how the prices of apples and oranges changed between 2010 and 2014 in Australia. Summarise the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.

Write at least 150 words.

                        Prices of Apples and Oranges from 2010 to 2014

How the prices of apples and oranges changed

Sample Answer


The bar graph compares price variations of apples and oranges in Australia over a 5-year period, commencing from 2010. Overall, the price of these two fruits went up every year and orange became more expensive than apples in later years despite a reverse price scenario in early years.

According to the diagram, per pound apple cost approximately 4.5 dollars in 2010 in Australia. At that time, the price of per pound orange was 4 dollar. Next year, the price of both fruits increased and it took roughly 5 dollars to purchase one pound apple while per pound orange was sold at just over 4 dollars. Interestingly, the price of apple and orange in 2012 became almost identical – 5 dollar. After a year, orange was slightly expensive than apple as their prices were nearly 5 dollars 10 cents and 5 dollars 20 cents respectively. In the final year, 2014,  the orange became even more expensive than apples. At that time, apple was sold for roughly 5 dollars 20 cents per pound while it was approximately 70 cents more for the same amount of orange.

Previous Post

What important aspects internship students have learned

Next Post

Number of tourists visiting Malaysia and Dubai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POPULAR POSTS

Schools should focus on academic success and passing examinations

Describe a subject taught in your school

Describe a historical place you have been to

IELTS Listening Practice Test 91

Education overseas has become more accessible

Describe a room where you stayed for a long

What Are Clauses?

Describe a service from a company or shop

Highest education level of women in Sri Lanka

Listening Practice Through Dictation 1, 2, 3, 4 [PDF + Audio]

About Us

9IELTS

9IELTS is dedicated to providing free materials and resources for IELTS conquerors. Stay constantly updated with a wide range of ultimate tips, strategies, and practice tests to crack the high-stakes IELTS exam!

Recent Posts

Describe an Event that You Recently Attended

IELTS Reading Practice Test 297

The mass media have great influence in shaping people’s ideas

Describe a time when you gave someone some money as a gift

Write a letter to the course provider

Disclaimer

The information on this site is for informational purposes only. IELTS is a registered trademark of the University of Cambridge ESOL, the British Council, and IDP Education Australia. This site and its owner are not affiliated, approved or endorsed by University of Cambridge ESOL, the British Council, or IDP Education Australia.
  • About Us
  • Contact Us
  • Disclaimer
  • Terms & Conditions
  • Privacy Policy

Copyright © 2023 9IELTS. All Rights Reserved.

No Result
View All Result
  • Listening
    • Cambridge IELTS Tests
    • IELTS Practice Tests
    • Recent Actual Tests
  • Reading
    • Cambridge IELTS Tests
    • IELTS Practice Tests
    • Recent Actual Tests
  • Speaking
    • Speaking Part 1
    • Speaking Part 2
    • Speaking Part 3
  • Writing
    • General Training Writing Task 1
    • Academic Writing Task 1
      • Bar Chart
      • Line Graph
      • Pie Chart
      • Table
      • Map
      • Process Diagram
      • Mixed Charts
    • IELTS Writing Task 2
      • Advantages & Disadvantages Essays
      • Agree or Disagree Essays
      • Discuss Both Views Essays
      • Direct Questions Essays
      • Problems/Causes & Solutions Essays
  • Grammar
  • Vocabulary
    • Speaking Vocabulary
    • Writing Vocabulary
    • Collocation for IELTS
  • IELTS Books
  • Blog

Copyright © 2023 9IELTS. All Rights Reserved.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing to use this website, you agree to our Privacy Policy.